Integracja sensoryczna - terapia SI

tablice_sensoryczne_haba

Terapia SI jest inaczej nazywana terapią integracji sensorycznej lub terapią zaburzeń przetwarzania sensorycznego. Głównym problemem dzieci uczestniczących w takich zajęciach są nieprawidłowości w przetwarzaniu, porządkowaniu i wykorzystywaniu informacji płynących ze świata zewnętrznego. Chodzi zarówno o bodźce słuchowe, wzrokowe, dotykowe czy związane ze zmysłem powonienia oraz równowagi. Dzieci reagują na nie w rozmaity sposób - zarówno unikając kontaktu z innymi ludźmi i zamykając we własnym, wewnętrznym świecie, jak i często w sposób nadpobudliwy czy nerwowy.

1sprzetpodwieszany_si 2_sciankisensoryczne_si 3_suchebaseny_si
Sprzęt podwieszany Tablice manipulacyjne i sensoryczne Kształtki piankowe i baseny
sala_doswiadczania_swiata_si 4_rownowaga_si 5_zjezdzalnia_si
Sala Doświadczania Świata Równowaga Drabinki i ścianki wspinaczkowe
8_percepcjawzrokowa_si 6_percepcjasluchowa_si 7_percepcjadotykowa_si
Percepcja wzrokowa Percepcja słuchowa Percepcja dotykowa
... Czytaj więcej
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... Dowiedz się więcej »
Zamknij okno
Integracja sensoryczna - terapia SI
Zamknij filtr
od do
1 od 33
Für die Filterung wurden keine Ergebnisse gefunden!
Obręcz gimnastyczna drewniana średnica 60 cm
Obręcz gimnastyczna drewniana średnica 60 cm
Materiał: wielowarstwowa sklejka, bez naprężeń, gładko oszlifowane, lakierowane w barwie naturalnej. Grubość drewna: 1 cm. Obręcze należy przechowywać w pozycji leżącej.
65,99 zł
Duża kostka z pianki 16 cm - do gier i zabaw
Duża kostka z pianki 16 cm - do gier i zabaw
Kostka ze specjalnej pianki z wyjątkowo wytrzymałą powierzchnią, o wielorakim zastosowaniu w grach i zabawach. Długość krawędzi 16 cm, kolor niebieski.
65,99 zł
Płyta motoryczna "Kwiaty"
Płyta motoryczna "Kwiaty"
Co za wspaniały wysyp kwiatów! Można przesuwać różne elementy oraz dopasowywać je kolorami. Po obróceniu tablicy dzieci mogą uczyć się cyfr od 1 do 4. Materiał: drewno bukowe, sklejka. Wymiary: Ø 21 cm. Wiek: od 12 miesięcy.
69,99 zł
Pałeczki dźwiękowe, 10 sztuk (5 par)
Pałeczki dźwiękowe, 10 sztuk (5 par)
Łatwiejsze do chwytania dla dzieci poniżej 3 roku. Stojak należy zamawiać oddzielnie. Materiał: buk, surowy. Wymiary: Ø 1,8 cm, dł. 17,5 cm.
74,99 zł
Mieszane opakowanie szklanych kryształków, ok. 215 sztuk
Mieszane opakowanie szklanych kryształków, ok....
Różnokolorowe szklane kryształki. Rozmiar: średnica 1,5 cm i 2 cm. Zawartość: ok. 1 kg.
75,49 zł
Szklane kamyki opalizujące, ok. 240 sztuk
Szklane kamyki opalizujące, ok. 240 sztuk
Kolory z połyskiem masy perłowej. Wymiary: Ø 2 cm. Zawartość: ok. 240 sztuk = 1 kg.
84,99 zł
Piłka Koosh, Ø 11 cm
Piłka Koosh, Ø 11 cm
Dla dzieci to wspaniałe uczucie, kiedy mogą trzymać i łapać te przyjemne w dotyku piłki- zapewnia to Piłka Koosh, Ø 11 cm Materiał: tworzywo sztuczne. Bez lateksu. Kolor w zależności od stanów magazynowych.
89,49 zł
Korale do nawlekania dla niemowląt, 14 części
Korale do nawlekania dla niemowląt, 14 części
Nadają się do tego zwłaszcza duże korale i mocne sznurki. Dzięki połączeniu na wcisk, sznurki można połączyć w długi łańcuch. Strukturalna powierzchnia korali zachęca do badania ich dotykiem. Materiał: tworzywo sztuczne. Wymiary: kula - średnica 5 cm. Zawartość: 10 korali, 4 sznurki. Od 12 miesięcy.
93,99 zł
Woreczki gimnastyczne, 15 x 10 cm, 150 g
Woreczki gimnastyczne, 15 x 10 cm, 150 g
Przeznaczone do ćwiczeń równowagi i koordynacji. Materiał: poszycie 100% bawełny, wypełnienie z granulatu. Można prać 60 st. C lub dezynfekować odpowiednim środkiem. W każdym zestawie 8 szt. 2 x czerwone, 2 x żółte, 2 x zielone i 2 x niebieskie.
99,99 zł
Gniotki, 12 sztuk
Gniotki, 12 sztuk
Te sympatyczne piłeczki sprawiają mnóstwo frajdy i jednocześnie wzmacniają mięśnie palców, rąk i przedramion. Materiał: guma. Wymiary: ok. Ø 6 cm.
99,99 zł
Opaska na oczy, 10 sztuk
Opaska na oczy, 10 sztuk
Służy do eksperymentów czuciowych i słuchowych Tak więc można skoncentrować się całkowicie na wyczuwaniu i słuchaniu zamiast na zamykaniu oczu. Nikt nie może oszukiwać. Z 100% bawełny. Można prać w 30 st. C.
99,99 zł
Zaklinacz deszczu, różnokolorowy
Zaklinacz deszczu, różnokolorowy
Ten magiczny zaklinacz deszczu daje możliwość usłyszenia dudniącego deszczu ORAZ jego zobaczenia: metalowe kuleczki przesypują się przez tęczowe przeszkody w przezroczystej plastikowej rurce. Materiał: drewno, akryl, metal. Wymiary: Ø 5 x wys. 34 cm. Wiek: od 3 lat.
99,99 zł
1 od 33

Co to jest integracja sensoryczna i na czym polega?

To przede wszystkim aktywizacja i pomoc w prawidłowym odbiorze wrażeń i rozmaitych bodźców. Integracja sensoryczna dla dzieci wspomaga także działanie zmysłu równowagi i rozwój psychoruchowy maluchów.

Jak wygląda terapia SI?

Prowadzący zajęcia proponują najmłodszym kreatywne zabawy z wykorzystaniem specjalnych pomocy terapeutycznych.
Regularne ćwiczenia oswajają dzieci z różnorodnymi bodźcami, stopniowo zmniejszając liczbę niepożądanych reakcji. W efekcie terapia SI znacząco poprawia koordynację ruchową i ogólną aktywność dziecka.

Sprzęt do integracji sensorycznej

W zależności od rodzaju dysfunkcji sprzęt do terapii sensorycznej może mieć rozmaite formy.
Integracja sensoryczna na co dzień to nic innego, jak procesy zachodzące w układzie nerwowym. Ten wyjątkowo wrażliwy i delikatny system jest narażony na wiele przeciążeń, dlatego zajęcia odbywają się w sprzyjających warunkach, często z obecnością rodziców. Nie trwają także zbyt długo, aby dzieci nie czuły się przytłoczone mnogością wrażeń.

W ofercie sklepu HABA znajdą Państwo różnorodny sprzęt do integracji sensorycznej i ćwiczeń w przedszkolu. Polecamy drabinki i ścianki wspinaczkowe, tablice sensoryczne i manipulacyjne, a także zestawy do integracji sensorycznej, wykorzystywane w ćwiczeniach percepcji słuchowej, dotykowej, wzrokowej i zmysłu równowagi. W ofercie mamy także wyposażenie i akcesoria do sal doświadczania świata, w których można prowadzić terapię światłem, wodą czy dźwiękiem. Proponujemy także wózki sensoryczne, kryjówki oraz zestawy do aromaterapii.

Integracja sensoryczna - ćwiczenia i zabawy w przedszkolu

Wśród różnego rodzaju zabaw, gier i ćwiczeń stosowanych w terapii SI przydaje się zarówno sprzęt podwieszany, jak i baseny sensoryczne i elementy piankowe.
To na czym polega terapia SI jest przede wszystkim determinowane przez rodzaj dysfunkcji, jaką przejawia dziecko.
Integracja sensoryczna w przedszkolu może więc obejmować ćwiczenia równowagi, do których wykonywania sprawdzą się specjalne dyski i krążki do balansowania czy specjalne maty sensoryczne. Polecamy między innymi matę „Plaża żwirowa”, którą można kupić w różnych kolorach. W ofercie sklepu HABA znajdą Państwo także woreczki gimnastyczne, dmuchane wysepki sensoryczne, z których można budować tor przeszkód o różnym stopniu trudności.

Wśród różnego rodzaju sprzętu podwieszanego są hamaki, wiszące fotele, deski czy piłki. Wyposażenie jest dostępne w rozmaitej kolorystyce, która również oddziaływuje na zmysły dziecka, można ją więc dopasować do odpowiednich ćwiczeń terapeutycznych.
W ofercie mamy także podwieszany tunel przygód oraz kołyski dla niemowląt.

Do ćwiczeń i zabaw prowadzonych na terenie przedszkola proponujemy wysokiej jakości tablice manipulacyjne i sensoryczne, które są dostępne w różnej tematyce i rozmiarach. Polecamy solidnie wykonane tablice, na których znajdują się rozmaite faktury materiałów, kształty, kolory i przedmioty, zachęcające do zabawy i nauki. Angażują one zarówno zmysł wzroku, dotyku, jak i słuchu, bowiem oferujemy także ścianki i panele sensoryczne w postaci elementów.dźwiękowych. Mogą to być zarówno stalowe rurki o różnych tonach, jak i drewniana kompozycja złożona z dźwigu i betoniarki, imitującej dźwięk pracy urządzenia.
Aplikacje ścienne z lusterkami to kolejny sposób na ćwiczenia, bowiem odpowiadając na pytanie, czym jest terapia SI, możemy też dodać, że przede wszystkim akceptacją siebie i otaczającego świata.
Ruchome aplikacje „Paw” czy „Motyl” otwierają się powoli i tylko wtedy, gdy zostaną aktywowane przez dziecko. To doskonały sposób na wyciszenie i kontrolowanie ruchu, a sama zabawka mieni się wieloma kolorami i zachęca do ćwiczeń.

Terapia SI jest prowadzona głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Przygotowano więc dla nich wiele różnorodnych tematów, które interesują najmłodszych. Są wśród nich samochody, maszyny budowlane, elementy przyrodnicze, postacie zwierząt, a także lalki, pacynki czy figury geometryczne w postaci dużych, piankowych klocków lub niewielkich elementów do składania. Efekty terapii SI są widoczne często już po kilkunastu zajęciach, lecz na trwałą poprawę można liczyć po około kilkunastu miesiącach wspólnej pracy. Pomagamy w niej i staramy się przygotowywać najlepsze i najciekawsze propozycje sprzętu do terapii sensorycznej.