Integracja sensoryczna - ćwiczenia w szkole podstawowej. Co warto wiedzieć?

Jeśli chodzi o zagadnienia odnoszące się do integracji sensorycznej, warto zaznaczyć, że to procesy polegające na przekazywaniu informacji pochodzących zewnątrz do dziecka za pośrednictwem różnych zmysłów - wzroku, słuchu, dotyku, smaku, węchu, równowagi i percepcji. Co więcej, w szkole podstawowej integracja sensoryczna odbywa się z użyciem profesjonalnych gadżetów oraz z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia pracownika placówki edukacyjnej. Ogólnie rzecz biorąc, ćwiczenia w szkole podstawowej w odniesieniu do integracji sensorycznej polegają na:

  • rozwijaniu percepcji dziecka,
  • poprawie koordynacji ruchowej,
  • zwiększeniu skupienia uwagi na wykonywanych zadaniach,
  • zredukowaniu problemów związanych z radzeniem sobie z nauką.

Terapeuci zajmujący się integracją sensoryczną w szkołach podstawowych mogą pracować z dziećmi tak, aby pomagać w rozwoju umiejętności, a także szybciej poznawać świat. W czasie edukacji w szkole podstawowej warto zadbać o jak najszybszy rozwój dziecka - dzięki temu przyswajanie wiedzy w kolejnych latach będzie o wiele łatwiejsze.

Przedmioty do integracji sensorycznej w szkole podstawowej - co warto wiedzieć?

Terapia SI polega głównie na tym, aby aktywować dzieci i pomagać im w poprawnym odbiorze wrażeń oraz bodźców pochodzących z zewnątrz. Integracja sensoryczna w szkole podstawowej obejmuje oddziaływanie na zmysł równowagi oraz rozwój psychoruchowy, dzięki czemu dziecko jest w stanie o wiele szybciej przyswajać nowe informacje oraz poznawać świat bez ryzyka zniechęcenia się do dalszych zajęć.

Poprawnie wykonana terapia integracji sensorycznej w rozwoju dziecka w szkole podstawowej powinna być wykonywana z wykorzystaniem rozmaitych akcesoriów, gadżetów, sprzętów multimedialnych oraz mebli, które pozwalają dziecku poznawać świat w sposób dopasowany do jego indywidualnych potrzeb. Oto kilka propozycji gadżetów i wyposażenia placówki, która jest przystosowana do prowadzenia zajęć z integracji sensorycznej w szkole:

  • sprzęt podwieszany, np. huśtawki na gumach,
  • tablice manipulacyjne,
  • piankowe baseny,
  • sale doświadczalne,
  • drabinki i ścianki wspinaczkowe,
  • akcesoria do percepcji wzrokowej i słuchowej.

Integracja sensoryczna w szkole podstawowej z użyciem niezbędnych gadżetów i akcesoriów jest o wiele skuteczniejsza niż bez. Jeśli zainwestują Państwo w elementy wyposażenia sal szkolnych do prowadzenia zajęć SI dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego, zajęcia z pewnością będą bardzo efektywne i przyniosą wiele korzyści dla wszystkich uczniów uczęszczających do szkoły podstawowej.

Podsumowując: naprawdę warto zadbać o to, aby integracja sensoryczna w rozwoju dziecka była przeprowadzana przez wykwalifikowanych specjalistów, a także z użyciem specjalistycznego sprzętu oraz wyposażenia sali sensorycznej. Dzięki temu dziecko będzie w stanie rozwinąć swoje umiejętności motoryki dużej i małej, równowagi, a także zwiększyć odczucia pochodzące z zewnętrznych bodźców.