16.01.2023

Nauka zegara dla dzieci - prosto i skutecznie
- Jak nauczyć dziecko zegara? Od czego zacząć naukę?
- Nauka zegarów. Jaki drugi krok?
- Odczytywanie godzin na zegarze. Na co zwrócić uwagę?
- Zegary do nauki. Co z kwadransami?
- Zegarek wskazówkowy dla dzieci. Jak wspierać dziecko w nauce godzin?
- Zadania z zegarami
- Zegar dla dzieci – podsumowanie
Nauka zegara sprawia dzieciom niemałe trudności. Z tego względu od najmłodszych lat warto wprowadzać dziecko w świat czasu. Aby Twoja pociecha zrozumiała, czym jest czas i wiedziała, która jest godzina, regularnie ćwicz z nią odczytywanie godzin na zegarze. Najlepszy sposób na naukę to oczywiście zabawa. Do tego celu możesz wykorzystać pomoce dydaktyczne do nauki czasu. Znajomość zegara znajduje się w obowiązkowej podstawie programowej w szkole. Po raz pierwszy dzieci stykają się z nauką godzin w klasie I. Najpierw uczą się pełnych godzin, kolejno pojęcia „wpół do”, a następnie niepełnych godzin. Postaw na dobre pomoce edukacyjne – zegar do nauki godzin pomagający zrozumieć pojęcie czasu, godziny i minuty. Skorzystaj także z naszych porad, dzięki którym Twojemu dziecku nauka zegara pójdzie jak z płatka.
W artykule znajdziesz:
- Od czego zacząć naukę zegara z dzieckiem?
- Nauka pełnych godzin
- Nauka pojęć – wpół do i kwadrans
- Nauka niepełnych godzin
- Zrozumienie 24-godzinnego czasu
- Jak wspierać dziecko w nauce godzin
- Pomoce dydaktyczne do nauki godzin
- Zadania z zegarów
Jak nauczyć dziecko zegara? Od czego zacząć naukę?
Nauka zegara dla dzieci nie musi być trudna. Najpierw warto wytłumaczyć maluchowi to, że doba ma 24 godziny. Powiedz, że składa się ona z dnia i nocy i że mają one po 12 godzin. Naukę zegara można rozpocząć z dziećmi, które potrafią liczyć do 60. Sprawdzi się także umiejętność liczenia co 5, aby bez problemu dziecko umiało policzyć, ile minut jest po danej godzinie lub za ile będzie pełna godzina. Do nauki przyda Wam się zegar wskazówkowy. Możecie wykorzystać gotowe akcesorium lub wykonać samodzielnie zegar z kartonu. Aby urozmaicić naukę, zegar powinien być atrakcyjny wizualnie. Może mieć kolorowe wskazówki i nawiązywać do ulubionej bajki dziecka.
Pierwszy etap nauki zegara to pełne godziny. Wytłumacz dziecku, że duża wskazówka niezależnie od tego, jaką mamy pełną godzinę, musi wskazywać liczbę 12. Z kolei liczba wskazywana przez małą wskazówkę mówi nam, która jest godzina. Dużo ćwicz pełne godziny z dzieckiem, a już wkrótce będziesz mógł przejść do dalszych etapów. Nauka zegara dla dzieci powinna być regularna. Tylko systematyczne ćwiczenia pozwolą dziecku utrwalić wiedzę i nabywać kolejne umiejętności.
Nauka zegarów. Jaki drugi krok?
Edukacja matematyczna w szkole podstawowej to obszerny materiał do zrealizowania. Dzieci muszą nauczyć się dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Muszą także znać kolejność wykonywania działań i rozwiązywać zadania z treścią. Ze względu na obszerny materiał i małą ilość czasu na powtórzenia w szkole, warto pomagać maluchowi w domu. Nauka godzin na zegarze sprawia trudności niejednemu dziecku. Wprowadzając ćwiczenia domowe, Twoje dziecko szybciej nabędzie umiejętność odczytywania godzin na zegarze.
Drugi krok po nauce pełnych godzin? Wytłumacz dziecku, że każda godzina ma 60 minut. Ważne jest to, aby dziecko zrozumiało drogę, jaką musi pokonać mała i duża wskazówka, aby minęła godzina. Minutowa wskazówka musi przejść całą tarczę zegara, a mała pokonać drogę od wskazywanej godziny do następnej. Poproś dziecko, by nie tylko odczytywało, ale także samo ustawiało godziny na zegarze, o które poprosisz. W trakcie nauki mów głośno, która jest godzina. Warto powiązać konkretną godzinę z wykonywanymi czynnościami, takimi jak pobudka, posiłki, spacer czy pójście spać. Dzieci najszybciej uczą się bowiem na przykładach.
Odczytywanie godzin na zegarze. Na co zwrócić uwagę?
Dziecko najlepiej uczy się w trakcie zabawy. Opowiadaj więc o czynnościach wykonywanych w trakcie dnia, aby maluch ustawił odpowiednią godzinę. O wiele trudniejsze do zrozumienia przez dzieci są niepełne godziny. Aby nauczyć dziecko pojęcia wpół do, podziel zegar na pół. Wytłumacz mu, że to dwa razy po pół godziny, czyli 2 x 30 minut, co daje 60 minut, czyli godzinę. Kolejno wprowadź ćwiczenia dotyczące określania, ile minut jest po danej godzinie. Przyda się tutaj umiejętność liczenia co 5. Zegar dla dzieci do nauki nie jest trudny do opanowania. Wymaga jednak regularnej pracy z dzieckiem. Postaw na krótkie lekcje, aby nie zniechęcić malucha do dalszej pracy. Gdy już opanuje on umiejętność odpowiadania, ile minut jest po danej godzinie, wprowadź pojęcie „wpół do”. Uzmysłów dziecku, że to pół godziny po danej godzinie i czas, w którym minutowa wskazówka z każdą minutą będzie coraz bliżej następnej godziny.
Postaw na prostą naukę zegara, a Twoje dziecko nie zniechęci się do kolejnych etapów zdobywania wiedzy. Za każdy postęp chwal pociechę, ponieważ pochwały to świetna motywacja do dalszej pracy. Kolejno przystąp do nauki pojęcia „za ile będzie dana godzina”. Bardzo ważne jest, aby dziecko zrozumiało, że im bliżej liczby 12 znajduje się minutowa wskazówka, tym mniej czasu musi upłynąć do pełnej godziny. Przedstawiając dziecku zegarek do nauki godzin, nie zapomnij o wyjaśnieniu podwójnego znaczenia liczb. Twoja pociecha powinna rozumieć, że liczba 1 to także 5 minut, a 2 to 10 minut. Niemniej ważne jest też zrozumienie 24-godzinnego czasu. Rano mamy godzinę piątą, a po południu siedemnastą. Gdy wskazówki zejdą się, wskazując 12, mamy południe lub północ.
Zegary do nauki. Co z kwadransami?
Oprócz pojęć, takich jak godzina, minuta czy pół godziny, do ćwiczeń warto wprowadzić pojęcie kwadrans. W przypadku dzieci przedszkolnych znajomość ta nie jest tak istotna. Niemniej jednak w szkole podstawowej każdy uczeń zetknie się z zadaniem, gdzie będzie musiał narysować wskazówki wskazujące godzinę za kwadrans 10.00 lub kwadrans po 18.00. Warto wytłumaczyć dziecku, na jakie fazy dzieli się dzień. Mamy poranek, przedpołudnie, południe, popołudnie, wieczór i dzień.
Twoja pociecha powinna nauczyć się, jak odczytywać godzinę z zegarka ze wskazówkami i elektronicznego. Najlepiej rozpocząć naukę od zegara analogowego, a dopiero później wprowadzić do nauki zegarek elektroniczny. Edukacja wczesnoszkolna to obszerny program do zrealizowania. Z tego względu warto wspierać dzieci również w domu, ćwicząc z nimi, to co nie zostało przez nie dobrze zrozumiane na zajęciach w szkole. Interesuj się postępami swojej pociechy i chwal za każdy nawet najdrobniejszy sukces.
Zegarek wskazówkowy dla dzieci. Jak wspierać dziecko w nauce godzin?
Pomysłów na naukę zegara dla dzieci jest naprawdę wiele. Do nauki przyda się nie tylko samodzielnie zrobiony lub gotowy zegar edukacyjny, ale także zegarek na rękę ze wskazówkami, dzięki któremu dziecko nauczy się odczytywania godzin. Czas dotyczy każdego z nas. Tę kwestię warto poruszyć już z kilkuletnim dzieckiem. Pomóż maluchowi w zrozumieniu czasu, nawiązując do czynności wykonywanych o konkretnych godzinach. Możesz wykorzystać zegar do nauki lub ten, który dziecko nosi na ręce. Przedszkolakowi warto wytłumaczyć, jak ważna jest znajomość godzin. Dzięki znajomości godzin nie spóźniamy się na ważne spotkania, do pracy, szkoły i przedszkola.
Rozumienie czasu przez najmłodsze dzieci zupełnie odbiega od poczucia czasu u osób dorosłych. Im częściej będziesz tłumaczył maluchowi czas na przykładach, tym szybciej zrozumie, ile trwa 5 minut, a ile godzina. Pamiętaj, że dziecko mające kontrolę nad czasem, szybciej uczy się mądrze nim zarządzać. Już trzylatkowi można wytłumaczyć pełne godziny, a starsze dziecko nauczyć poczucia czasu na przykładzie upływającej godziny, na przykład na wspólnej zabawie. Zegary nie są trudne do nauczenia. Umiejętność odczytywania godzin wymaga jednak regularnych ćwiczeń.
Zadania z zegarami
Nauka godzin powinna odbywać się etapami. Najpierw dziecko uczy się odczytywania pełnych godzin, a następnie pojęć wpół do i kwadrans. Kolejne ćwiczenia polegają na nauce niepełnych godzin. Z czasem możesz podnieść swojemu dziecku poprzeczkę i wprowadzić zadania z zegarami. Ćwiczenia mogą polegać na obliczeniach, ile czasu upłynęło między dwiema podanymi godzinami. Zadania można urozmaicać, tak aby dziecko miało okazję do wykonywania coraz bardziej skomplikowanych obliczeń.
Rozwiązywanie zadań z zegarami wymaga od dziecka znajomości liczb, ale także dodawania i odejmowania. Zanim wprowadzisz do planu nauki ćwiczenia polegające na obliczaniu czasu, naucz malucha dodawać i odejmować na palcach. Możecie wykorzystać również pomoce dydaktyczne do nauki liczenia, liczydło, patyczki lub przedmioty codziennego użytku, takie jak kredki, sztućce czy wykałaczki.
Zegar dla dzieci – podsumowanie
Nauka zegara może być dla dzieci i rodziców niemałym wyzwaniem. Czas jest dla najmłodszych maluchów pojęciem abstrakcyjnym. Potrzeba regularnych ćwiczeń, aby zrozumieć mechanizm odmierzania czasu, odczytywać godziny na zegarku analogowym i wykonywać bardziej skomplikowane zadania z zegarami. Wiedząc, że nauczenie się odczytywania godzin nie jest prostą i szybką do zdobycia umiejętnością, zacznij zapoznawać z zegarem swoje dziecko, nawet gdy ma ono 4 lata. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele. Sukces zależy nie tylko od zaangażowania malucha, ale także Twojej kreatywności.