Dołącz do newslettera i zyskaj rabat na cały asortyment HABA Pro!

SUBSKRYBUJ

20.04.2023

Nauka pisania w przedszkolu – przydatne porady

  1. Proces przygotowania do nauki pisania
  2. Metody nauki pisania w przedszkolu
  3. Nauka pisania – przedszkole i dom
  4. Nauka pisania dzieci w wieku przedszkolnym – ćwiczenia i pomoce edukacyjne

Długofalowy proces nauki pisania jest znacznie trudniejszy, aniżeli opanowanie umiejętności czytania. Przede wszystkim dotyczy sprawności manualnych. Wymaga również koncentracji i poznania symboli graficznych, jakimi są litery, a także technik ich łączenia. Jest to więc zadanie wymagające od dzieci zdobycia wiedzy z różnych obszarów i prawidłowego posługiwania się przyborami do pisania.

  • Podstawy nauki pisania w przedszkolu
  • Metody nauki pisania stosowane w przedszkolu
  • Nauka pisania – zajęcia w przedszkolu i w domu
  • Jak pomóc dzieciom w nauce pisania – ćwiczenia i pomoce edukacyjne

Proces przygotowania do nauki pisania

W zakresie nauczania przedszkolnego znajduje się przygotowanie dzieci do nabywania umiejętności czytania i pisania. Szczegółowo wymienione obszary działania mają na celu stworzenie przedszkolakom odpowiednich warunków do zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do rozpoczęcia pisania. Wśród nich jest określenie kierunków i miejsca na kartce papieru, tak aby maluch wiedział, jak narysować coś w prawym dolnym rogu czy zaczynać rysowanie szlaczków od lewej strony. Wyrabianie gotowości to także trening manualny związany z rozwojem motoryki małej. Praca z dzieckiem i nauka pisania w przedszkolu wymaga od kilkulatków skupienia się na wykonywanej czynności i koncentracji na zadaniach zleconych przez wychowawcę. Ten długofalowy proces składa się z kilku etapów, przez które dzieci przechodzą w różnym tempie.

Metody nauki pisania w przedszkolu

Przedszkole jest miejscem, w którym dzieci rozwijają między innymi swoją sprawność psychoruchową. Uczą się posługiwania prawą i lewą ręką podczas różnych czynności, wykorzystując do tego zabawki, takie jak klocki czy pacynki. Do ćwiczeń rozwijających sprawność manualną służą też wycinanki, lepienie z plasteliny czy prace plastyczne wykonywane różnymi technikami. W zakresie nauczania przedszkolnego znajduje się także zapoznanie się z symbolami graficznymi. Ten etap rozpoczyna się już w grupie trzylatków i jest kontynuowany w kolejnych latach na wyższym poziomie trudności.

W przedszkolu dzieci rozwijają się również w zakresie sprawności psychoruchowej, umożliwiającej orientację w przestrzeni oraz określenie posługiwania się prawą lub lewą ręką podczas późniejszego pisania czy wykonywania innych codziennych czynności.

Nauka pisania – przedszkole i dom

W pracy z wychowawcami przedszkolnymi dzieci ćwiczą między innymi kontrolę postawy podczas siedzenia przy stole. Z kolei poznawanie technik płaskich, takich jak malowanie, wydzieranie czy wyszywanie pozwala na trening ruchowy oraz pracę mięśni ramienia i ręki, czynnie wykorzystywanych w podobny sposób również przy pisaniu. Nawlekanki to jedna ze stosowanych, kreatywnych zabaw, która rozwija koordynację oko-ręka. W przygotowaniu do nauki pisania jedną z najważniejszych umiejętności jest dokonywanie prawidłowego odwzorowywania znaków graficznych. Służą do tego między innymi zabawy i zajęcia ruchowo-graficzne. Przygotowanie przedszkolaka do nauki pisania można też wspierać przez różne gry, zabawy i zajęcia manualne wykonywane w domu. Oprócz technik płaskich związanych z malowaniem farbami czy rysowaniem kredkami i pisakami można również stosować techniki przestrzenne, do których przydadzą się różnego rodzaju elementy z drewna czy układanki magnetyczne.

Nauka pisania dzieci w wieku przedszkolnym – ćwiczenia i pomoce edukacyjne

Ważnym ćwiczeniem przygotowującym do nauki pisania jest trening nadgarstka. Pomocne są wszelkiego rodzaju wycinanki z użyciem dziurkaczy i nożyczek odpowiednio dostosowanych do wieku malucha. Rozwój sprawności manualnej między 3 a 6 rokiem życia polega na opanowaniu ruchu odwodzenia i przywodzenia, a także zginania, prostowania i ruchów skrętnych ręki. W takich ćwiczeniach doskonale sprawdza się lepienie z mas plastycznych, które stanowi gimnastykę dla dłoni i palców. W zależności od zainteresowań dzieci można również wprowadzać prace manualne polegające na majsterkowaniu, konstruowaniu czy budowaniu. Sprawdzą się także układanki z elementów o różnych rozmiarach oraz narzędzia i materiały stosowane na przykład w ogrodnictwie, pracy w kuchni czy stolarstwie.

Proces przygotowywania dzieci przedszkolnych do nauki pisania wymaga także ćwiczenia i doskonalenia uwagi słuchowej oraz analizy i syntezy. Na tym etapie pomocne będzie zarówno słuchanie bajek z nagrań audio, jak i wspólne czytanie książek w domu.

Podczas całego procesu przygotowywania przedszkolaków do nauki pisania najważniejsze jest wsparcie rodziców oraz ich cierpliwość okazywana dzieciom w długiej, wieloetapowej drodze. Każde z dzieci jest inne, dlatego należy dać im szansę na rozwój w swoim tempie, zgodnym z ich osobowością i indywidualnymi możliwościami. Zdobywane kolejno umiejętności warto chwalić, aby dzieci nie tylko czuły wsparcie rodziców, ale też wierzyły w osiągnięcie swojego edukacyjnego sukcesu, jakim jest opanowanie nauki pisania.