Dołącz do newslettera i zyskaj rabat na cały asortyment HABA Pro!

SUBSKRYBUJ

21.04.2022

Przedszkole prywatne i publiczne - jakie są najważniejsze różnice?

  1. Przedszkole prywatne czy państwowe? Ceny
  2. Zajęcia dodatkowe w przedszkolach niepublicznych i publicznych
  3. Wyposażenie przedszkola niepublicznego a publicznego
  4. Pod kogo podlega prywatne przedszkole?
  5. Przedszkole prywatne czy państwowe? Jak zapisać dziecko
  6. Przedszkole prywatne czy państwowe - co wybrać?

Przedszkole to miejsce, w którym dziecko nie tylko pozostaje pod opieką innych osób na czas nieobecności rodziców, lecz także uczy się nowych umiejętności, w tym także tych pozwalających na prawidłowe funkcjonowanie wśród rówieśników. Wybór odpowiedniej placówki jest więc nie lada wyzwaniem.
W Polsce działają dwa rodzaje przedszkoli - prywatne i publiczne. Takie placówki znacznie się od siebie różnią, dlatego przed wyborem odpowiedniego miejsca dla swojej pociechy warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami.

W tym artykule wyjaśniamy:

  • które przedszkola są płatne,
  • jak wyglądają zajęcia dodatkowe w poszczególnych placówkach,
  • dlaczego przedszkola prywatne zwykle są lepiej wyposażone,
  • do kogo należą poszczególne placówki,
  • jak wygląda proces zapisu do przedszkoli,
  • czym kierować się, zapisując dziecko do przedszkola.

Przedszkole prywatne czy państwowe? Ceny

Wybierając przedszkole, wielu rodziców zwraca uwagę przede wszystkim na cenę. W przedszkolach niepublicznych trzeba liczyć się z koniecznością comiesięcznego uiszczania czesnego - zwykle jest to kilkaset złotych, w zależności od aktualnej sytuacji na rynku, lokalizacji, a także renomy placówki.

Cena prywatnego przedszkola w dużej mierze różni się w zależności od miasta. W stolicy koszt zapisania swojej pociechy do takiej placówki będzie zdecydowanie większy niż w mniejszych miejscowościach. To, ile kosztuje przedszkole prywatne, może zmieniać się także z biegiem czasu. Warto dopytać o wszystkie te kwestie odpowiednio wcześnie, jeszcze przed podpisaniem umowy z konkretną placówką.

Przedszkole publiczne jest bezpłatne, jednak trzeba pamiętać, że pójście do takiej placówki generuje również inne koszty poza samym czesnym. Mowa tu przede wszystkim o podstawowej wyprawce. Zdarza się, że na terenie przedszkoli publicznych są organizowane również płatne zajęcia dodatkowe. Wówczas to od Państwa zależy czy zdecydują się na zapisanie dziecka na tego typu lekcje, czy też nie.

Zajęcia dodatkowe w przedszkolach niepublicznych i publicznych

Przedszkole prywatne to doskonały wybór zwłaszcza dla rodziców, którzy chcą, by ich pociechy mogły skorzystać z różnych zajęć dodatkowych prowadzonych przez profesjonalistów. Mowa tu o wielu aktywnościach - w młodym wieku doskonałym rozwiązaniem okazuje się rozpoczęcie nauki języka angielskiego, co z pewnością zaowocuje w przyszłości.
Prywatne przedszkola często organizują też różnego rodzaju lekcje, mające na celu rozwijanie kreatywności dzieci, a także zdolności polegających na tworzeniu muzyki.
Oferta każdej placówki różni się od pozostałych - to od rodziców zależy, w jakich lekcjach weźmie udział ich dziecko.

W przedszkolach publicznych również są organizowane zajęcia, jednak trzeba pamiętać, że są to placówki finansowane przez państwo. Często brakuje w nich więc pieniędzy na zorganizowanie lekcji prowadzonych przez specjalistów w swojej dziedzinie. Oferta publicznych przedszkoli może być więc nieco bardziej ograniczona. Nie jest to reguła, jednak wielu rodziców stawia na przedszkola niepubliczne.

W przedszkolach niepublicznych często zajęcia prowadzi się również w mniejszych grupach, co pozwala na indywidualne podejście do każdego malucha. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku bardziej wymagających zajęć jak np. lekcje języków obcych. W prywatnych placówkach pracują najlepsi specjaliści, z odpowiednim podejściem do dzieci, a także metodami kształcenia.

Wyposażenie przedszkola niepublicznego a publicznego

Placówki niepubliczne zwykle są wyposażone znacznie lepiej - mowa tu zarówno o zabawkach, jak i jakości urządzenia sal czy nawet współczesnych rozwiązaniach, które ułatwiają naukę i pilnowanie maluchów.
Dla rodziców zapewnienie lepszego standardu swoim pociechom w trakcie pobytu w przedszkolu wiąże się z kosztami wynoszącymi kilkaset złotych miesięcznie, jednak dla niektórych jest to rozwiązanie warte swojej ceny.

Przedszkola państwowe są wyposażone w różny sposób - wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponuje dana placówka. Zdarzają się przedszkola pełne nowoczesnego sprzętu czy innych przedmiotów tego typu. Na ogół to jednak przedszkole niepubliczne zapewnia lepszą jakość nauki i zabawy, co ma związek z większym budżetem placówki, a także swobodą wydawania środków na różne pomoce dydaktyczne czy zabawki.

Większy budżet, jakim dysponują przedszkola niepubliczne, pozwala również na organizowanie nietypowych atrakcji dla dzieci. Mowa tu przede wszystkim o wyjściach na miasto, zajęciach w towarzystwie zwierząt czy wszelkich innych wydarzeniach, które zwykle wymagają zorganizowania transportu czy biletów. Jest to kwestia bardzo indywidualna, zależna od konkretnej placówki, jednak przedszkola niepubliczne zwykle mają większe możliwości w tym zakresie. Wśród placówek prywatnych, coraz większą popularność zyskują także przedszkola integracyjne, które szczegółowo opisujemy w naszym artykule “Czym jest przedszkole integracyjne?”.

Pod kogo podlega prywatne przedszkole?

Ważną różnicą jest również to, pod kogo podlega prywatne przedszkole, a pod kogo - publiczne. W przypadku tego pierwszego istnieje pełna dowolność. Zazwyczaj przedszkola prywatne zakładają osoby fizyczne, firmy lub instytucje. Przedszkola państwowe należą natomiast do samorządów, a więc władz konkretnych terenów. To właśnie dlatego dzielą się one na rejony, jak ma to miejsce w przypadku innych, publicznych szkół.

Przedszkole prywatne czy państwowe? Jak zapisać dziecko

W przypadku przedszkoli publicznych sprawa jest dość prosta - dzieci zazwyczaj podlegają pod wybrany rejon, najczęściej w okolicach miejsca zamieszkania. Generuje to pewien problem - często w takich placówkach brakuje miejsc, zwłaszcza gdy zapotrzebowanie na pobliskich osiedlach jest dość duże. Zapisanie pociechy do przedszkola okazuje się więc ogromnym wyzwaniem, a nawet łączy się z koniecznością czekania w kolejce, by potwierdzić nabór..

Znacznie łatwiej jest dostać się do przedszkola niepublicznego. Wynika to z faktu, że w takich miejscach konieczne okazuje się uiszczenie czesnego, co z założenia może być utrudnieniem dla niektórych rodziców. Jeśli jednak stać rodziców na zapłacenie kilkuset złotych miesięcznie, przedszkole prywatne może będzie najlepszym wyborem? W ten sposób znacznie łatwiej można znaleźć miejsca, a także wybrać placówkę w dowolnej lokalizacji - zazwyczaj na trasie dojazdu z domu do pracy czy w bliskim sąsiedztwie np. dziadków. Przedszkole niepubliczne daje więc nieco więcej swobody.

Przedszkole prywatne czy państwowe - co wybrać?

Wiele osób zastanawia się, co wybrać - przedszkole prywatne czy państwowe? Jest to kwestia bardzo indywidualna, zależna od wielu czynników. Przede wszystkim na samym początku warto dowiedzieć się, ile kosztuje przedszkole prywatne w Twojej okolicy. Jeśli stawka odpowiada Państwa możliwościom finansowym, można zastanowić się nad pozostałymi czynnikami, w tym m.in. organizowanymi zajęciami dodatkowymi czy kadrą pracującą w danym miejscu.

Wybierając przedszkole dla swojego dziecka, najczęściej bierze się pod uwagę takie czynniki, jak:

  • cena,
  • lokalizacja (w tym odległość od domu czy miejsca pracy),
  • wielkość grup,
  • organizowane zajęcia dodatkowe i inne atrakcje,
  • wyposażenie i wyżywienie w placówce.

Warto też zapoznać się z dokładnymi opiniami na temat konkretnych placówek oraz sprawdzić, jak pracują przedszkola w wakacje, zwłaszcza gdy w tym czasie potrzebują Państwo opieki nad swoim dzieckiem. W każdej chwili mogą Państwo również udać się do wybranego miejsca i sprawdzić, jak wygląda ono w rzeczywistości.

W niektórych sytuacjach, ze względu na możliwości finansowe, jedynym rozwiązaniem okazuje się przedszkole publiczne. Kiedy indziej w takich placówkach brakuje już miejsc, dlatego konieczne okazuje się postawienie na przedszkola prywatne.