20.04.2023
Nauka czytania sylabami – ciekawe propozycje zabaw
- Symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania – Metoda Krakowska
- Czytanie sylabowe – jak uczyć w praktyce?
- Połączenie nauki czytania z zabawą
- Sylaby do zabawy, czyli najlepsze gry i sposoby na naukę czytania
Pierwsze najbardziej wyczekiwane sylaby, jakie słychać z ust dzieci to oczywiście „ma” i „ta”. A jak wykorzystać ten naturalny sposób dzielenia słów w nauce czytania? Warto stosować ciekawe zabawy, które w naturalny sposób zbliżają dzieci do wyczekiwanego sukcesu.
- Metoda Krakowska, czyli sylabowa nauka czytania
- Czytanie sylabowe – praktyczne porady
- Nauka czytania przez zabawę
- Najlepsze gry i zabawy do nauki czytania
Symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania – Metoda Krakowska
Metoda sylabowa jest jednym z elementów terapeutycznych Metody Krakowskiej. Specjalistyczna nazwa tego sposobu nauczania to metoda symultaniczno-sekwencyjna. Jest ona oparta na dokładnym poznaniu funkcjonowania ludzkiego mózgu i badaniach neuropsychologicznych. Została opracowana zarówno na bazie badań i wiedzy teoretycznej, jak i wieloletniego doświadczenia i praktyki terapeutycznej z dziećmi.
Ten sposób nauki czytania jest polecany przede wszystkim dla dzieci w wieku przedszkolnym. Metoda symultaniczno-sekwencyjna została opracowana tak, aby mogły z niej korzystać również dzieci z nieznacznym obniżeniem sprawności intelektualnej czy niedosłuchem albo zaburzeniami komunikacji językowej. Czytanie sylabami pozwoli uzyskać im umiejętności, które zwiększą ich pewność siebie, a także pozwolą kontynuować edukację na innych poziomach.
Czytanie sylabowe – jak uczyć w praktyce?
W nauce czytania sylaby mają charakterystyczny wielki druk, dzięki czemu litery są wyraźnie zróżnicowane wizualnie. Wspomaga to koncentrację dzieci na samym znaczeniu liter, a nie na ich wyglądzie. Jednocześnie litery są przyporządkowane do pewnych skojarzeń. Nauczyciel pomaga przypisywać emocje czy sytuacje do konkretnych samogłosek, jak na przykład odgłosy wydawane przy płaczu (E), wysiłku (Y), bólu (U) czy strachu (A). Używany przy tym ruch, odpowiednia artykulacja, a także odczytywanie sekwencji tych samych lub różnych samogłosek sprawiają, że przedszkolaki przyswajają wiedzę, angażując obie półkule mózgowe, tworząc także słowa dźwiękonaśladowcze. Dokładając w kolejnym etapie spółgłoskę do poznanych wcześniej samogłosek, powstają pierwsze zabawy z sylabami: MA, MO, MU, ... PE, PA, PO itp. W metodzie symultaniczno-sekwencyjnej istnieje odpowiednia kolejność wprowadzania spółgłosek: p, m, b, l, f, w, t, d. Następne etapy to poznawania sylab zamkniętych, czyli kończących się spółgłoskami, a także wprowadzenie pozostałych spółgłosek i dwuznaków. Na zakończenie wdrożone zostają samogłoski nosowe Ą i Ę oraz rozpoczyna się czytanie prostych zdań.
Połączenie nauki czytania z zabawą
Nauka czytania sylabami dostosowana do wieku i etapu rozwoju dziecka może być doskonałym sposobem na wspólną zabawę. To właśnie w tej sytuacji pojawiają się różne humorystyczne opisy okoliczności i wydarzeń z życia codziennego, wyrażanie emocji, naśladowanie odgłosów zwierząt, postaci z bajek czy dźwięków znanych z przyrody.
Technika sylabizowania sprzyja nauce czytania ze zrozumieniem, które jest niezbędne w kolejnych etapach edukacji. Czytanie sylabowe wspiera także rozwój funkcji poznawczych, opanowanie umiejętności nazywania cech rzeczy i osób, zachowań i interakcji oraz myślenia przyczynowo-skutkowego. Zawsze należy rozpoczynać ćwiczenia od najłatwiejszych, stawiając przede wszystkim na rozbudzenie zainteresowania mową i czytaniem. W nauce czytania sylabami nie powinno się stosować nazewnictwa liter ani dzielenia wyrazów na głoski. Dostępne w sprzedaży teksty i książki dla dzieci są także opracowane w sposób zgodny z metodą symultaniczno-sekwencyjną.
Sylaby do zabawy, czyli najlepsze gry i sposoby na naukę czytania
Pomoce do nauki czytania dla przedszkolaków są opracowane przez zespoły pedagogów i terapeutów z wieloletnim doświadczeniem. Metody sprawdzone w ćwiczeniach praktycznych są polecane zarówno do zajęć w placówkach edukacyjnych, jakimi są przedszkola, jak też w indywidualnym nauczaniu dzieci w domu.
W nauce czytania przez zabawę przydatne są różnego rodzaju plansze, gry edukacyjne, układanki, tworzenie rebusów czy ilustracje podpisane sylabami. Sprawdza się także kodowanie, prowadzące dzieci do wyznaczonego celu oraz multimedialne ćwiczenia czytania sylabami.
Kolorowe zabawki są wykonane z bezpiecznych i trwałych materiałów, więc posłużą do wielokrotnej nauki sylabizowania i układania pierwszych słów dla dzieci. Dzięki tej uniwersalnej metodzie maluchy mogą rozpocząć naukę w dogodnym dla siebie czasie i na odpowiednim etapie rozwoju – wtedy, kiedy są gotowe na pierwsze kroki w czytaniu.