19.04.2023
Czym jest przedszkole integracyjne? - poznaj jego najważniejsze zalety
- Co to jest przedszkole integracyjne?
- Jak wygląda przedszkole integracyjne?
- Przedszkole integracyjne, czyli nauka tolerancji
- Pomoce i metody uczenia w przedszkolu integracyjnym
- Co wybrać - przedszkole integracyjne czy zwykłe?
Przedszkole to miejsce, w którym maluch może nie tylko miło spędzić czas na zabawach z rówieśnikami, lecz także nauczyć się nowych rzeczy. W Polsce istnieją różne placówki tego typu, w tym przedszkola integracyjne. Czym dokładnie cechują się takie miejsca? Jakie są różnice pomiędzy przedszkolem integracyjnym a zwykłym?
W tym artykule podpowiadamy:
- czym jest przedszkole integracyjne,
- co charakteryzuje przedszkole integracyjne,
- jak wygląda nauka umiejętności społecznych,
- jak wygląda praca kadry,
- jakie są największe różnice pomiędzy przedszkolem integracyjnym a zwykłym.
Co to jest przedszkole integracyjne?
Szukając idealnej placówki dla swojego dziecka, wielu rodziców zastanawia się, czym jest przedszkole integracyjne. Różni się ono od zwykłego pod względem wielu czynników.
Jak sama nazwa mówi, przedszkole integracyjne ma za zadanie integrować, jednak w nieco inny sposób. Takie miejsce powstało bowiem z myślą o dzieciach z deficytami rozwojowymi, które dołączają do grupy wraz z rówieśnikami znajdującymi się w normie rozwojowej.
Największe zalety przedszkola integracyjnego obejmują przede wszystkim indywidualne podejście. Ma ono znaczenie zarówno w przypadku maluchów rozwijających się prawidłowo, jak i tych, które potrzebują nieco więcej czasu na wykonanie prostych zadań lub są nieco bardziej emocjonalne. W zwykłym przedszkolu kadra nie zawsze ma czas na zajęcie się każdym problemem - grupy składają się bowiem nawet z kilkudziesięciu osób.
W przedszkolu integracyjnym liczba ta jest zmniejszona - dzięki temu przedszkolanka może szybko reagować na sygnalizowane trudności, dbając o to, by dziecko czuło się w pełni komfortowo.
Jak wygląda przedszkole integracyjne?
Przedszkole integracyjne z założenia bazuje na niewielkich grupach, by dzieci mogły uczyć się w kameralnej atmosferze. Takie placówki mają na celu stworzenie jak najlepszych warunków do zabawy i pozyskiwania nowych umiejętności. W przedszkolach integracyjnych pracuje wykwalifikowana kadra, która jest w stanie zapewnić każdemu dziecku odpowiednią ilość uwagi, co niekiedy w zwykłych placówkach okazuje się niemożliwe.
Przedszkole integracyjne, czyli nauka tolerancji
Przedszkola integracyjne mają to do siebie, że w skład grupy wchodzą m.in. dzieci z różnymi trudnościami rozwojowymi. Maluchy rozwijające się prawidłowo uczą się więc obcowania z rówieśnikami, którzy często nie potrafią poradzić sobie z niektórymi czynnościami. Podczas zabawy uczą się tolerowania odmienności oraz pomagania - często zdarzają się sytuacje, w których kolega czy koleżanka potrzebuje wsparcia podczas wykonania zadania. Dzieci uczą się, że każdy może pracować w innym tempie, w zupełnie inny sposób. Poznają też ideę akceptacji wyglądu czy okazywania emocji przez pozostałych rówieśników.
Przedszkole integracyjne jest więc przyjaznym miejscem zarówno dla dzieci bez problemów, jak i tych z trudnościami rozwojowymi - w takiej placówce każdy maluch może poczuć się akceptowany i doceniony.
Pomoce i metody uczenia w przedszkolu integracyjnym
Dla kogo przedszkole integracyjne będzie dobrym wyborem? Bez wątpienia dla dzieci, których rodzice stawiają przede wszystkim na jakość kształcenia z wykorzystaniem nowoczesnych metod. Takie placówki dostosowują swoje wyposażenie do potrzeb maluchów z trudnościami rozwojowymi, a także tych bez nich. Często w podobnych miejscach pojawiają się atrakcyjne zabawki, pozwalające na łatwe przyswajanie wiedzy już w pierwszych latach życia. Pracownicy przedszkoli integracyjnych wiedzą natomiast, jak dotrzeć do dzieci zamkniętych, a także tych bardzo wycofanych. Często w takich miejscach działają też profesjonalni logopedzi i specjaliści, którzy potrafią szybko zauważyć nieprawidłowe nawyki u dzieci.
Co wybrać - przedszkole integracyjne czy zwykłe?
Wielu rodziców zastanawia się, co wybrać - przedszkol integracyjne czy zwykłe? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. W przedszkolu integracyjnym można liczyć na bardziej indywidualne podejście, co jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy Twoje dziecko potrzebuje uwagi. Dzięki temu kadra może wesprzeć każdego malucha z osobna, poradzić sobie z tęsknotą za rodzicami czy przyjrzeć się ewentualnym trudnościom i próbować je rozwiązać. Przedszkole integracyjne jest również doskonałym wyborem w sytuacji, gdy dana pociecha często choruje - zdecydowanie mniejsze grupy to także mniej zarazków.
Wybór pomiędzy przedszkolem integracyjnym czy zwykłym jest więc kwestią indywidualną. Jeśli zależy Państwu, by pociecha czuła się komfortowo w mniejszej grupie, najlepiej postawić na pierwszą opcję. Zazwyczaj jest ona jednak droższa i nie w każdym mieście można liczyć na taką placówkę. Czasami więc mimo chęci zapisania dziecka do przedszkola integracyjnego, pozostaje jedynie to zwykłe, gdzie grupy są zdecydowanie większe.