20.04.2023

Ciekawe pomysły na gry i zabawy edukacyjne dla 2- i 3-latków

  1. Zalety i korzyści gier edukacyjnych płynące z nauki przez zabawę
  2. Gry i zabawy edukacyjne o różnej tematyce dla 2- i 3-latków
  3. Gry i zabawy wspierające rozwój dzieci w wieku 2-3 lat
  4. Najlepsze pomysły na gry i zabawy dla 2- i 3-latków

Dzieci pomiędzy 2 a 3 rokiem życia to prawdziwe wulkany energii. Coraz bardziej zwinne i panujące nad koordynacją ruchową, potrafią także znacznie lepiej wyrażać swoje potrzeby za pomocą słów układanych w poprawnie zbudowane zdania. Przygotowując otoczenie dziecka, które ma wspomagać jego rozwój, warto pamiętać o ciekawych pomysłach na gry edukacyjne dla 2- i 3-latków. Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami.

  • Korzyści płynące z nauki przez zabawę
  • Zróżnicowane tematycznie zabawy i gry edukacyjne dla 2- i 3-latków
  • Gry i zabawy wspierające rozwój dzieci w wieku 2-3 lat
  • Najlepsze pomysły na gry i zabawy dla 2- i 3-latków

Zalety i korzyści gier edukacyjnych płynące z nauki przez zabawę

Niewątpliwymi zaletami zabaw edukacyjnych jest ich ciekawa forma. To dzięki niej maluchy nie nudzą się i nie tracą cierpliwości. Koncentrując się na wykonywaniu różnych zadań, konkurencji czy wciągającej je rozgrywce, chłoną wiedzę wręcz mimowolnie. Przygotowując otoczenie na edukacyjne zabawy dla 2-latka czy nieco starszego dziecka, mają Państwo do dyspozycji szereg rozmaitych akcesoriów i elementów zachęcających swoimi kolorami, kształtem czy interaktywną formą. To przedmioty, które wyostrzają zmysły, ćwiczą spostrzegawczość, sprawność manualną czy refleks.

Gry i zabawy edukacyjne dla 3-latka to także świetny sposób na rozwijanie logicznego myślenia i przygotowywanie dzieci do dalszej edukacji poprzez proponowanie zajęć językowych czy uczenie utrzymywania porządku wokół siebie. Dzieci mogą również poznawać rozmaitą tematykę, bowiem gry edukacyjne dla 2- i 3-latków dotyczą między innymi zwierząt, roślin, artykułów żywnościowych, liczb czy rozpoznawania kolorów i kształtów.

Gry i zabawy edukacyjne o różnej tematyce dla 2- i 3-latków

Wybierając odpowiednie zabawki, można również zaszczepić w dzieciach empatię i wzbudzić poczucie odpowiedzialności za domowych pupili. Gry dla 2-latka dają edukacyjne możliwości symulacji posiadania zwierząt domowych, które należy karmić i otoczyć troską. Przy okazji dzieci dowiadują się, czym odżywiają się różne zwierzęta. Gra „Nakarm mnie” bez wątpienia bawi i uczy. Zabawy edukacyjne z 2-latkiem urozmaicą także drewniane układanki, z których można stworzyć miasteczko lub zagrodę wiejską. Wygodne do chwytania elementy są jednocześnie puzzlami i klockami, więc można je wykorzystać w zabawach samodzielnych lub wspólnych z rodzeństwem.

Poznawanie kształtów i kolorów poprzez gry edukacyjne dla 3-latka to kolejny pomysł na zabawę i naukę w jednym. Krótka rozgrywka nie znudzi malucha, a bezpieczne, drewniane elementy nie zniszczą się podczas wielokrotnego używania zabawki. Z kolei figurki przedstawiające różne postacie świetnie sprawdzą się w domkach dla lalek czy budowlach wykonanych z klocków. Ich starannie dobrane cechy wyglądu mogą służyć także do odgrywania scenek z codziennego życia, dzięki którym maluchy będą odtwarzać swoje wrażenia, rozwijać wyobraźnię oraz wzbogacać słownictwo.

Gry i zabawy wspierające rozwój dzieci w wieku 2-3 lat

Jedną z ulubionych form zabawy edukacyjnej dla 2-latka są klocki i układanki. Sensoryczna nawlekanka Gąsieniczka to doskonały przykład zabawki wspierającej rozwój zmysłu dotyku oraz koordynacji oko-ręka. Z kolei drewniana układanka „Pory roku” umożliwi poznanie podstawowych cech otoczenia, zmieniającego się pod wpływem różnych warunków atmosferycznych. Takie puzzle ćwiczą również koncentrację i motorykę małą.

Zabawy edukacyjne z dwulatkiem mogą także przybierać inne, bardziej aktywne formy. Do takich należy odgrywanie ról z pomocą pacynek i lalek. Dzieci mogą wykazać się kreatywnością, wymyślając własne zasady zabawy i tworząc wypowiedzi. Dodatkową zaletą jest wejście w interakcje społeczne, bowiem liczba zabawkowych bohaterów biorących udział w domowych przedstawieniach może być dowolna. Edukacyjne zabawy dla 2-3-latka to również trening sprawności manualnej, którą ćwiczy podczas układania elementów na specjalnej tablicy i przybijania ich za pomocą drewnianego młotka.

Najlepsze pomysły na gry i zabawy dla 2- i 3-latków

Wśród różnorodnych gier i akcesoriów do zabawy edukacyjnej z 2-latkiem znajdą Państwo magnetyczne labirynty, umożliwiające nie tylko trening motoryki małej, ale i poznawanie znaczenia liczb w zakresie odpowiednim dla malucha. Z kolei gra nawlekanka „Na wsi” spodoba się wszystkim miłośnikom natury i zwierząt domowych. Mali gospodarze mogą przy okazji poznać różne aspekty życia i pracy w gospodarstwie wiejskim, zadając przy tym pytania swoim opiekunom.

Zabawy mogą także dotyczyć codziennego życia w domu, bo mebelki z serii Little Friends pozwolą na przygotowanie różnorodnych scenerii. Dla małych miłośników zabawy w restaurację czy sklep przygotowano natomiast realistycznie wykonane przedmioty codziennego użytku, takie jak akcesoria kuchenne, owoce, warzywa i inne produkty żywnościowe. Tort na rzep to propozycja idealna na wielokrotne, wspólne świętowanie, bo bohaterem przyjęcia urodzinowego może być każdy członek rodziny.

Zabawy edukacyjne dla 2 lub 3-latków to także różnego typu układanki, a wśród nich pierwsze puzzle i gry magnetyczne z pałeczką i kulkami, które doskonalą motorykę małą. Z kolei plansze z różnymi towarami oraz specjalne żetony naśladujące banknoty pozwolą zrobić zakupy i nauczyć się gospodarowania własnymi środkami płatniczymi. Zestaw do kreatywnej zabawy edukacyjnej dla 2-3-latka to również uwrażliwiający na zwierzęta komplet ze szczeniaczkami Little Friends, którymi należy się zająć, przygotowując im małe legowisko, czy podając kości. Takie zabawki nie tylko zaciekawią, ale i wprowadzą dzieci w świat codziennych obowiązków i zajęć, nasladując dorosłych.