Zabawy integracyjne dla dzieci - najciekawsze pomysły dla dzieci w różnym wieku

 1. Jakie zalety mają zabawy integracyjne dla kilkulatków?
 2. Wybór zabaw integracyjnych dla 3 latków
 3. Zabawy integracyjne dla starszaków
 4. Ciekawe zabawy integracyjne dla dzieci w wieku szkolnym i młodzieży
 5. Zabawy na poznanie imion pozostałych dzieci
 6. Pomocne zabawki i akcesoria do zabaw integracyjnych

Pierwsze trzy lata życia dziecka nastawione są na mocny, indywidualny rozwój. Jednak po tym czasie maluchy zaczynają coraz częściej bawić się z rówieśnikami, a także starszakami. Dobrze jest zatem sprawdzić, jakie zabawy integracyjne mogą okazać się dla nich największą atrakcją. Warto przy okazji pamiętać o tym, że zabawy powinny być dostosowane do wieku kilkulatków. Dzięki temu nie będą się one czuły zagubione i niepewne siebie.

W tym artykule dowiedzą się Państwo:

 • dlaczego zabawy i gry integracyjne dla dzieci są takie ważne,
 • jakie zabawy integracyjne dla 3 latków będą najlepsze,
 • jakie warto wybrać zabawy dla starszych dzieci,
 • jakie zabawy integracyjne będą idealne dla dzieci w wieku szkolnym i młodzieży,
 • jakie są polecane ciekawe zabawy na poznanie imion,
 • jakie wybrać pomoce do zabaw integracyjnych dla dzieci w każdym wieku.

Jakie zalety mają zabawy integracyjne dla kilkulatków?

Najczęściej zabawy integrujące grupę wykorzystywane są w przedszkolach, placówkach takich jak świetlice czy też w czasie różnych wydarzeń, gdy opiekę nad dziećmi sprawują animatorzy. Są to przede wszystkim doskonałe pomysły na integrację grupy. Dzieci mają okazję się wzajemnie poznać, a także nawiązać relację. Zabawy integracyjne w przedszkolu planowane są w sposób systematyczny. Dzięki temu między dziećmi rodzi się prawdziwa, koleżeńska więź. Ponadto maluchy poprzez zajęcia integrujące grupę nabywają oraz rozwijają liczne umiejętności. Z jednej strony kilkulatki uczą się rywalizować między sobą, a z drugiej nadal uczą się odnosić się do siebie z szacunkiem.

Ponadto już kilkulatki uczą się w ten sposób swojej emocjonalności - wyrażania i nazywania uczuć. Niektóre z zabaw mogą u maluchów wywoływać silne emocje, przez co uczą się one w pewien sposób kontrolowania swojej wrażliwości. Jest to bardzo trudna sztuka dla dzieci, jednak takie zachowanie będzie procentować na przyszłość. Tym, co zapewniają jeszcze gry i zabawy integracyjne dla dzieci, jest przede wszystkim umiejętność współpracowania z rówieśnikami. Dodatkowo dzieci, które dopiero dołączyły do grupy, nie czują się odrzucone. Nie można zapomnieć oczywiście o tym, że dla dzieci takie zajęcia integracyjne są przede wszystkim świetną zabawą.

Wybór zabaw integracyjnych dla 3 latków

Okres przedszkolny zaczyna się w momencie, kiedy dziecko kończy 3 lata. Oczywiście w placówkach przedszkolnych pojawiają się również młodsze dzieci. Jednak ich start jest trudniejszy ze względu na brak umiejętności bawienia się w grupie.
Jak już wcześniej wspomniano, dziecko, dopóki nie skończy trzech lat, jest mocno skoncentrowane na sobie. Po tym czasie dopiero zaczyna uczyć się empatii wobec innych. Jednak nadal emocjonalnie nie jest jeszcze na tyle dojrzałe, aby się swobodnie bawić w grupie. Stąd też wymyślono liczne kreatywne zabawy integracyjne, mające za zadanie pomóc maluchom zaaklimatyzować się w grupie.

Przed zapoznaniem się z propozycjami zabaw dla 3 latków, dobrze jest zapamiętać, że dzieci te potrzebują jeszcze więcej czasu na skomplikowane zadania. Przede wszystkim będą one się wyróżniać tym, że potrzebują bardzo prostych sformułowań, a także zasad. Inaczej będą czuły się bardzo pogubione. Nie trzeba tutaj dodawać, że poczucie frustracji u takich małych dzieci jest nie tylko bardzo silne, ale również przychodzi niezwykle gwałtownie. Dodatkowo u 3 latków działa zasada domina. To oznacza, że jeżeli jedno dziecko zacznie okazywać niezadowolenie, to reakcja innych dzieci może być natychmiastowa. Warto zatem zapamiętać, że zabawy integracyjne dla 3 latków w przedszkolu powinny być jak najprostsze, ale jednocześnie dające im bardzo dużo satysfakcji. Tutaj niewątpliwie pomocną wskazówką jest to, iż małe dzieci uwielbiają ruch.

Przykłady zabaw integracyjnych dla 3 latków:

 • Zabawa w kole z powtarzaniem ruchów - dzieci siadają w kole, podczas gdy jedno z nich wychodzi na środek i pokazuje koleżankom i kolegom, co takiego mają powtarzać. Zanim jednak wybrane dziecko pokaże konkretny ruch, wcześniej wszystkie dzieci klaszczą i mówią „Raz i dwa, raz i dwa”. Natomiast dziecko, które znajduje się na środku mówi: „Każdy robi to, co ja”. Po wykonaniu konkretnej figury lub gestu pozostałe dzieci powtarzają ruchy. Następnie dziecko wybiera spośród grupy kogoś, kto je zastąpi.
 • Szukanie osoby, która jest podobna do mnie - to jedna z gier na poznanie się dla najmłodszych w przedszkolu.
  Wychowawczyni chodzi po sali i mówi, by dzieci podbiegły do innego dziecka o podobnych cechach. Tutaj wymieniane są różne cechy, takie jak na przykład ten sam kolor ubrania, podobny wzrost, taki sam kolor włosów, lub też podobna fryzura. Oczywiście takich gier może być naprawdę wiele. Wtedy dzieci biegają po sali i łączą się w pary. Na pewno są to nie tylko zabawy integrujące, ale jednocześnie też dzieci mają przy tym bardzo dużo radości.
 • Takie samo zwierzątko - zabawy zapoznawcze dla dzieci to nie tylko integracja, ale również możliwość nauki czegoś zupełnie nowego.
  W przypadku tej zabawy dzieci mają przyklejane do bluzek karteczki ze zwierzątkami, tak by można było utworzyć z nich pary. Następnie wychowawczyni gra na tamburynie lub puszcza piosenkę po to, by na znak dzieci zaczęły szukać swojej pary. Maluchy nie tylko się integrują, ale również mają okazję poznać nowe zwierzątka. Ta zabawa integracyjna dla dzieci w starszym wieku może być nieco utrudniona. Dzieci wtedy nie mają przyklejonych karteczek ze zwierzakami, ale mają je w rękach. Widząc, jakie mają zwierzątko, wydają jego dźwięki i po tych znakach próbują rozpoznać swoją parę.

Zabawy integracyjne dla starszaków

Zazwyczaj starszaki w przedszkolu są już bardziej zintegrowane. Dlatego też bardzo kładzie się nacisk na rozwój nieco innych umiejętności. Do nich zalicza się współpracę, ale również zdrową rywalizację. Każde dziecko ponadto ma się świetnie bawić. Zabawa integracyjna, która jest dopasowana adekwatnie do wieku, będzie rozwijać wszystkie zmysły, motorykę, a także uczyć zupełnie nowych rzeczy. To właśnie z tego powodu zabawy integracyjne dla dzieci w przedszkolu cieszą się taką popularnością.

Oto przykładowe gry i zabawy rozwijające współpracę i współdziałanie w grupie dla starszaków:

 • Sałatka owocowa - jest to zabawa, w której dzieci otrzymują obrazek z informacją, jakim będą owocem. Najczęściej takie owoce się powtarzają. Mogą to być gruszki, jabłka, banany, pomarańcze, kiwi, ananasy oraz inne, które są dobrze znane przez kilkulatków. Następnie nauczyciel mówi, aby wszystkie dzieci z konkretnym owocem zamieniały się miejscami. Na przykład, wszystkie pomarańcze mają się zamienić miejscami. Jednak kiedy nauczyciel powie hasło „Sałatka owocowa”, wtedy wszystkie dzieci się mieszają i zmieniają swoje miejsce.
 • Zabawa w detektywa - może być prowadzona przez nauczyciela lub też same dzieci. Do tej zabawy dla dzieci w grupie nie potrzeba żadnych dodatkowych gadżetów. W zupełności wystarczy, że dzieci usiądą w kole. Następne nauczyciel, który zazwyczaj zaczyna taką zabawę, opisuje stopniowo jedno z dzieci. Mówi, że ta osoba ma zielone ubranie, krótkie włosy, niebieskie spodnie itd. Dziecko, które pierwsze zgadnie, o kim była mowa, wygrywa. Natomiast opisywane dziecko zajmuje miejsce nauczyciela i zaczyna opisywać swoją koleżankę lub swojego kolegę. Taka zabawa może trwać przez kilka rund.
 • Zabawa w rzeźbiarzy - poszukując ciekawych zabaw integracyjnych do przedszkola, jedną z ciekawszych form rozrywki jest zabawa w rzeźbiarzy.
  W trudniejszej wersji dzieci są podzielone na dwie grupy. Spośród każdej grupy wybierany jest rzeźbiarz. W pierwszej grupie znajduje się artysta, który układa rzeźbę z pozostałych dzieci, natomiast w drugiej grupie rzeźbiarz próbuje odtworzyć rzeźbę. Po wykonaniu prac następuje zamiana - pierwszy rzeźbiarz próbuje odtworzyć rzeźbę drugiego artysty.

Ciekawe zabawy integracyjne dla dzieci w wieku szkolnym i młodzieży

Chociaż w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych często nie ma czasu na zabawę, to jednak wciąż popularne są różne zabawy w grupie dla starszych dzieci i młodzieży. Najczęściej sprawdzają się one w czasie różnych kolonii, zimowisk, czy też imprez prowadzonych przez animatorów. Tak, jak w przypadku zabaw integracyjnych prowadzonych w przedszkolu, te również mają za zadanie motywować do współpracy, pozwalają zapoznać się z innymi dziećmi, a także dostarczają bardzo dużo radości.

Poznajmy popularne zabawy integracyjne dla dzieci w wieku szkolnym i młodzieży:

 • Głuchy telefon - chyba każdy kojarzy taką zabawę z dzieciństwa. Jest przy niej bardzo dużo śmiechu i radości. Najlepiej, aby dzieci lub nastolatkowie usiedli w kółku. Następnie jedna osoba szepcze drugiej do ucha konkretne hasło lub zdanie. Zasłyszane słowa są przekazywane kolejnym osobom, aż do ostatniej. Ważne jest to, aby mówić jak najciszej, aby hasło nie zostało ujawnione. Ostatnia osoba w kręgu powtarza na głos to, co usłyszała. Najczęściej taki tekst mocno różni się od pierwotnego hasła.
 • Pomysł na kalambury dla dzieci - patrząc na gry i zabawy integracyjne dla młodzieży, kalambury okazują się strzałem w dziesiątkę. Przede wszystkim tutaj osoby dzielą się na dwie grupy. Z pierwszej z nich wybierana jest osoba, która będzie przedstawiać hasło tak długo, aż jego drużyna je odgadnie. Hasło można przedstawiać poprzez mówienie, pokazywanie, lub też rysowanie. Gdy drużyna odgadnie hasło, przychodzi pora na drugą grupę. Najlepiej jest grać na czas, wtedy łatwiej będzie przyznawać punkty za odgadnięte hasła, a także oznajmić, która z drużyn wygrała.

Zabawy na poznanie imion pozostałych dzieci

Jeżeli chcą Państwo zintegrować całkiem nową grupę, to na pewno pomocny okaże się cykl ciekawych zabaw integracyjnych dla dzieci. Jest on w stanie poprowadzić dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, a także nastolatków w taki sposób, aby szybko się ze sobą zapoznały. Zabawy w grupach u starszych dzieci, które pomagają poznać imiona innych osób, obejmują grę w tzw. „Imienny akronim”. W czasie zabawy każde dziecko mówi na głos swoje imię, a także jakąś cechę na pierwszą literę swojego imienia. Kolejna osoba powtarza imię poprzednich osób wraz z dodanymi określeniami. To oznacza, że ostatnia osoba ma za zadanie wymienić imiona wszystkich uczestników zabawy wraz z wymyślonymi przymiotnikami.

Inne zabawy integracyjne dla przedszkolaków, które pomagają nauczyć się imion innych dzieci, muszą być bardzo łatwe. Dzieci siadają w kole i po kolei mówią swoje imię oraz wcześniej zasłyszane imię poprzednika. Pomocnym gadżetem okaże się maskotka lub piłeczka, która jest podawana kolejnemu dziecku. Dziecko, które trzyma w swoich rękach przedmiot, będzie wiedziało, że ma powiedzieć swoje imię oraz poprzedniego dziecka.

Pomocne zabawki i akcesoria do zabaw integracyjnych

Oczywiście warto zwrócić uwagę na to, że zdecydowanie łatwiej będzie prowadzić różnego rodzaju ćwiczenia na współpracę w grupie, jeżeli będzie można skorzystać z różnych akcesoriów i zabawek. W przypadku zabawy dla grupy dzieci, która liczy sobie zaledwie kilkoro maluchów, warto sięgnąć po gry planszowe. Pomagają one w rozwijaniu cierpliwości, uczciwej rywalizacji, a także trzymania się różnych zasad gry. Natomiast dzieci w wieku przedszkolnym doskonale będą się razem bawiły w teatrzyk. Zakup bajkowych pacynek pozwoli na kreatywne zabawy integracyjne dla dzieci, podczas których samodzielnie wymyślają one scenariusz do przedstawienia. Taka zabawa również uczy tego, iż każde dziecko ma w zespole określoną rolę i trzeba wykazać się współpracą, aby przedstawić określoną scenkę.

Ciekawostką jest to, że zabawy edukacyjne można wprowadzać już na etapie żłobka. Pomocne okazać się mogą w tym przypadku różnego rodzaju gry i zabawki edukacyjne do żłobka. Wyróżniają się tym, że uruchamiają logiczne myślenie przyczynowo-skutkowe. Warto mieć jednak na uwadze, że takie małe dzieci zazwyczaj bawią się samodzielnie. Natomiast jest to nauka cierpliwości i skupienia, które będą wyjątkowo pomocne w późniejszym czasie. Opracowując różne zabawy integracyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym, dobrze jest mieć pod ręką pomocne zabawki i gry. Dzięki nim dzieci rozwijają swoją kreatywność, a także uczą się wielu nowych umiejętności.

Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.