21 kreatywnych pomysłów na zabawy dla dzieci w domu

 1. W co można się bawić z całą rodziną i nie tylko?
 2. Co zrobić na nudę w domu dla dzieci? 21 świetnych pomysłów na zabawę
 3. Gry dla dzieci w domu

Dzieci po wyjściu z przedszkola lub szkoły przeważnie resztę czasu spędzają w domu. Jeżeli nie są zajęte odrabianiem lekcji, to po prostu się bawią. Jednak czasami są sytuacje, kiedy maluchy nie uczęszczają do placówek z powodu choroby, ferii, wakacji lub też innych powodów. To właśnie wtedy najczęściej ich opiekunowie słyszą, że im się nudzi. Chociaż pociechy mają bardzo dużo zabawek, to jednak czasami potrzebują zupełnie czegoś innego. Dlatego z pomocą przyjdzie lista 21 kreatywnych pomysłów na zabawy dla dzieci w domu. Dzięki temu będzie Państwu łatwiej organizować czas wolny swoim pociechom.

Z tego artykułu dowiedzą się Państwo:

 • jak dostosować fajne zabawy w domu do wieku dzieci oraz liczby domowników,
 • jakie można wdrożyć 21 zabaw dla dzieci,
 • jakie pomysły na zabawę z dziećmi można zaaranżować przy użyciu gier i zabawek.

W co można się bawić z całą rodziną i nie tylko?

Gry z dziećmi są doskonałą formą rozrywki dla całej rodziny. Warto jednak pamiętać, aby dopasować rodzaj zabawy do wieku dzieci. Zupełnie inaczej będą prezentować się zabawy dla 13 latków, a jeszcze inaczej zabawy dla 9 latka. Oczywiście dzieci w wieku szkolnym szybciej znajdą wspólny język w przypadku niektórych gier. Jednak należy pamiętać, że dzieci powinny mieć dostosowane zabawy do swojego wieku, a także możliwości. Gdy pojawiają się konkretne pytania o pomysły na gry do domu, można skorzystać zarówno z gotowych gier planszowych, jak i różnych zabaw wykorzystujących to, co znajdą Państwo w domu.

Ponadto należy również podkreślić fakt, że fajne zabawy dla dzieci pomogą nam je całkowicie zaangażować. Jest to niezwykle pomocne, szczególnie wtedy, kiedy rodzice potrzebują chwili dla siebie lub czasu na wypełnienie różnych obowiązków.
Wśród pomysłów na zabawę dla dzieci w domu, można znaleźć także wspólne gry dla całej rodziny. To fantastyczna inicjatywa, pozwalająca na spędzanie razem wolnego czasu. Dzięki takim zabawom z dziećmi rodzice będą mogli nawiązać z nimi jeszcze lepszą relację. Jest to bardzo ważne, aby nie skupiać się wyłącznie na samych obowiązkach, ale jednocześnie dbać o wspólnie spędzane chwile, wolne od nauki czy też pracy.

Co zrobić na nudę w domu dla dzieci? 21 świetnych pomysłów na zabawę

Gdy w domu powieje nudą i dzieci nie będą miały pomysłu na to, jak wypełnić swój wolny czas, doskonałym rozwiązaniem będzie zestaw 21 sprawdzonych pomysłów na zabawę. Dlaczego taka lista może okazać się przydatna? Zazwyczaj rodzice oczekują, że dzieci same wymyślą zabawy domowe. To prowadzi często do całkowitej pustki w głowie i braku pomysłu na nudę dla dzieci w domu.

Kulinarne zabawy dla dzieci

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że zarówno te mniejsze, jak i również większe dzieci, zdecydowanie chętniej bawią się przedmiotami przeznaczonymi do codziennego użytku. Dlatego zabawy i gry kulinarne dla dzieci będą dla nich naprawdę atrakcyjne. Jeżeli jeszcze rodzice dodatkowo pokażą nieco inne zastosowanie kulinarnych produktów lub naczyń, to maluchy będą wprost zachwycone wizją takiej zabawy. Do ciekawych zabaw kulinarnych zaliczymy:

 • Malowanie na mleku - do tej zabawy potrzebne będzie mleko, kroplomierze, barwniki spożywcze, a także patyczek z wacikiem nasączony płynem do mycia naczyń. Mleko należy wlać do głębokiego talerza, a następnie na jego powierzchnię dzieci nanoszą przy pomocy kroplomierzy różne kolory barwników. Już ten sam fakt powoduje doskonałą zabawę w domu dla dzieci, a to jeszcze nie koniec! Na kolorowej tafli mleka dzieci mogą mieszać patyczkiem nasączonym w płynie do mycia naczyń. Wtedy będzie można zauważyć, jak barwniki się łączą i zmieniają swoje położenie.
 • Robienie biżuterii z makaronu - jeżeli dzieci uważają, że nie mają w co się bawić, to świetnym pomysłem będzie wykonywanie makaronowej biżuterii. W tym celu potrzebny będzie makaron penne, farby, a także sznurówki lub igła z nitką. Najpierw zadaniem dzieci będzie pomalowanie według swojego uznania makaronu. Następnie wystarczy go nawlec, aby zrobić przepiękny naszyjnik lub bransoletkę. Młodszym dzieciom warto dać sznurówki ze sztywnymi zakończeniami. Natomiast starszacy poradzą sobie doskonale z nawleczoną na igłę nitką.
 • Zabawa w gotowanie - maluchy uwielbiają naśladować dorosłych. Dlatego domowe zabawy dla dzieci mogą jak najbardziej przypominać codzienne czynności, z którymi mają do czynienia ich rodzice. Warto zapewnić im specjalne zabawki kulinarne, które imitują produkty do jedzenia, kuchnię lub akcesoria kuchenne. Przy ich pomocy na pewno zrodzą się pomysły na zabawy w domu, które będą przypominać gotowanie lub wspólne picie herbatki.

Zabawy z muzyką

Nie od dziś wiadomo, że jeszcze w okresie prenatalnym dzieci warto zaznajamiać z muzyką klasyczną. Ponieważ uwrażliwiają się one na dźwięki, jednocześnie rozwijając wrażliwość i inteligencję, w tym także emocjonalną.
Tak naprawdę dzieci nie muszą mieć dostępu do profesjonalnych instrumentów, aby bawić się poprzez muzykę, a także rozwijać swoje muzyczne umiejętności.

 • Budowanie samodzielnych instrumentów - muzyczna zabawa w domu to nie tylko słuchanie muzyki, tańczenie lub śpiewanie. Ciekawym pomysłem będzie samodzielne robienie instrumentów muzycznych. Gitarę można zrobić z pudełka po butach, na którą naciąga się gumki recepturki. Rolę bębenków będą pełnić odwrócone garnki oraz miski. Muzyczne zabawy dla dzieci mogą również być ukierunkowane na robienie samodzielnych grzechotek przy użyciu plastikowych wypełnionych ryżem, kaszą, makaronem lub suszoną fasolą. Im więcej będzie składników przeznaczonych do wypełnienia pudełek, tym dzieci uzyskają większą różnorodność dźwięków.
 • Zabawy rytmiczne - chociaż najczęściej wymagają zaangażowania rodzica, to jednak rodzeństwo powinno poradzić sobie z takimi grami całkiem samo. Warto wcześniej wyposażyć się w odpowiednie książeczki z piosenkami. Dzieci w ten sposób nie tylko bardzo szybko uczą się nowych tekstów na pamięć, ale jednocześnie mogą wybijać rytm. Chcąc znaleźć ciekawe pomysły zabaw dla dzieci, mogą Państwo wprowadzać maluchom dodatkowo tupanie oraz klaskanie do rytmu. To pozwoli dzieciom dodatkowo nauczyć się koordynować swoje ruchy.
 • Relaksacja przy muzyce - tak naprawdę zabawy w domu wcale nie muszą oznaczać bałaganu, hałasu i okrzyków radości. Oczywiście najczęściej to właśnie tak dzieci pożytkują swoją energię. Jednak po bardzo wyczerpującym dniu warto zapewnić maluchowi wyciszenie. Relaksacja przy muzyce jest często stosowana w przedszkolach - czasem nawet zastępuje leżakowanie. Wystarczy, że dziecko położy się na miękkiej poduszce lub kocyku, a rodzic puści mu uspokajającą muzykę. Może to być muzyka klasyczna, dźwięki natury, czy też inne utwory relaksacyjne.

Zabawy z papieru

Gry i zabawy dla dzieci w domu wcale nie zobowiązują rodziców do zakupu drogich zabawek. Czasami do zabawy wystarczą przedmioty, które są aktualnie pod ręką. Bardzo dużą popularnością cieszą się zabawy z papieru dla dzieci. W przypadku każdej z zabaw wystarczy jedynie kilka kartek. Dzieci bardzo lubią rysowanie, malowanie, wycinanie oraz wyklejanie. Tak naprawdę wiele z nich może spędzać długie chwile na wykonywaniu właśnie takich czynności. Jednak w przypadku bardziej maluchów warto skorzystać z nieco innych form zabaw z papierem.

 • Origami - japońska sztuka składania papieru ma naprawdę wiele do zaoferowania dzieciom w wieku szkolnym. Będzie to idealna zabawa dla 8 latka oraz starszych dzieci. Składając odpowiednio papier, można wykonać ciekawe ozdoby, kwiaty oraz zwierzątka. Nie ma problemu ze znalezieniem różnych szablonów oraz instrukcji, w jaki sposób należy wykonać kolejne kroki, aby z jednej kartki stworzyć coś zupełnie wyjątkowego.
 • Papierowy szlak - ciekawe zabawy dla dzieci obejmują przede wszystkim rozbudzenie ich wyobraźni. W tym celu również można posłużyć się zwykłymi kartkami papieru. Wystarczy, że zostaną one ułożone na podłodze w formie szlaku. Dzieci mogą stąpać wyłącznie po kartkach udając, że dookoła jest woda lub lawa. Trzeba tak chodzić po szlaku, aby nie spaść z kartki. Oczywiście jest to przykład zabawy dla dzieci bez niczego, a ich głównym elementem tak naprawdę jest dziecięca wyobraźnia.
 • Kartonowe labirynty - w tej zabawie co prawda nie są wykorzystywane kartki papieru, ale kartonowe pudełka, to jednak dzieci wprost uwielbiają tego typu tory przeszkód. Rodzice zaopatrują swoje dzieci w kartonowe pudła, w których otwierają dno. Następnie kartony są układane jednym z boków na podłodze. Dzięki temu dzieci mogą swobodnie przechodzić przez utworzony tunel. Jeżeli jest do dyspozycji większa liczba kartonów, to można z nich stworzyć długi korytarz, a nawet swego rodzaju labirynt. Są to niezwykle kreatywne pomysły na zabawę, jednak dające również bardzo dużo radości.

Zabawy dla przedszkolaków w domu

Chociaż dzieci mające od 3 do 6 lat zazwyczaj chodzą do przedszkola, to jednak nie zawsze tak jest. Przede wszystkim nie ma obowiązku, aby rodzice posyłali swoje dzieci do placówek przedszkolnych. A jeśli nawet są one przedszkolakami, to w pierwszym roku uczestniczenia w zajęciach, maluchy narażone są na różnego rodzaju infekcje. Z tego powodu kilkulatki bardzo często zostają w domu. Warto więc dowiedzieć się, jakie zabawy dla przedszkolaków w domu będą doskonałym wyborem.

 • Zabawy w tory wyścigowe - budowanie różnych torów wyścigowych, może rzeczywiście okazać się dla maluchów niezwykle inspirującym zajęciem. Pomocne okazać się mogą specjalne zabawki, czyli kulodromy dla dzieci. Są to drewniane zabawki, które pomagają rozwijać kreatywność i na pewno zajmą maluchom naprawdę bardzo dużo czasu.
 • Układanie klocków - chyba nie będzie zaskoczeniem, że wybierając gry i zabawy w domu, bardzo dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju klocki. Tak naprawdę dają one nieograniczone możliwości, ponieważ przy ich pomocy można wybudować różne rzeczy.
 • Robienie teatrzyku - małe dzieci uwielbiają słuchać bajek i różnych historii. Jednak wśród maluchów nie brakuje również takich, które uwielbiają opowiadać swoje własne historie. Dlatego zrobienie przez nich teatrzyku okaże się doskonałą zabawą. Dzieci będą się jeszcze bardziej cieszyć, jeżeli przygotują specjalne przedstawienie dla swoich rodziców.

Zabawy dla nastolatków

Nastolatkowie zaczynają dorastać i pewne formy zabawy nie będą już dla nich tak atrakcyjne. Dlatego warto sprawdzić, czym powinni zainteresować się nastolatkowie. W takim razie pozostaje jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie gry w domu dla dzieci nastoletnich będą najbardziej odpowiednie.

Jakie są zabawy integracyjne dla nastolatków?

 • Przywitanie dwóch osób - są to gry i zabawy dla młodzieży, które nie wymagają żadnych dodatkowych akcesoriów. Tutaj w zupełności wystarczą dwie grupy osób, które będą delegować swoje pary do wykonania zadania. Natomiast samym zadaniem jest pokazanie scenki dwóch witających się osób, ale w taki sposób, jaki zostanie wylosowany z wcześniej przygotowanych karteczek. Na karteczkach zapisujemy przywitanie „na smutno”, „na wesoło”, „po latach”, „w złości”, „jak mama z córką”, „jak babcia z wnukiem” itd. Pomysły zależą od kreatywności uczestników zabawy.
 • Pokazywany głuchy telefon - szukając zabawy dla 4 osób lub więcej, pokazywany głuchy telefon może okazać się bardzo ciekawą inicjatywą na spędzanie wolnego czasu. Tutaj nastolatkowie przekazują sobie hasło, tak jak w przypadku głuchego telefonu, ale zamiast mówić sobie je szeptem do ucha, muszą je pokazywać.
 • Krojenie czekolady - zastanawiając się nad tym, co można robić w 3 osoby w domu, gdy dziecko odczuwa nudę, to właśnie ta zabawa będzie strzałem w dziesiątkę. Do tej gry potrzebna jest tabliczka czekolady położona na talerzyku, nóż, widelec, grube rękawice narciarskie, czapka, szalik oraz kostka do gry. Gdy pierwsza osoba zaczyna ubierać na siebie szalik, rękawiczki i czapkę i następnie próbuje otworzyć, pokroić i zjeść czekoladę, drugi uczestnik rzuca tak długo kostką do gry, aż wyrzuci szóstkę. Po wyrzuceniu szóstki, zadanie przechodzi na niego, a kostką rzuca osoba trzecia. Zawsze zmiana następuje po trafieniu szóstki na kostce. Zabawa trwa tak długo, aż uda się zjeść całą czekoladę.

Zabawy i gry dla dziewczynek

Wymyślając gry domowe dla dzieci, a dokładniej dla dziewczynek, warto kierować się ich szczególnymi upodobaniami. Z reguły bywa tak, że dziewczynki potrafią się bardziej skupić przed dłuższy czas. Jednocześnie mają zamiłowania do tego, aby bawić się w księżniczki, wróżki oraz inne postaci bajkowe. Dlatego mając taką wiedzę, będzie Państwu łatwiej zaplanować ciekawe zabawy dla dziewczynek.

 • Pokaz mody - czasami zabawa z dzieckiem w domu wymaga zrobienia bałaganu. Jednak jeśli zależy Państwu na chwili bez udziału dzieci, to należy przyjąć tego typu skutki uboczne ciekawych zabaw. Dziewczynki będą zachwycone perspektywą zrobienia swojego pokazu mody. Rodziców niestety będzie czekało sprzątanie garderoby, ale i również to zadanie można oddelegować pociechom, już po skończonej zabawie.
 • Robienie stroju - nie jest powiedziane, że stroje są potrzebne tylko na karnawałowy bal przebierańców. Wystarczy udostępnić dziewczynkom farby, kredki, kartki, kartony, bibuły oraz wiele innych akcesoriów plastycznych, aby stworzyły swój kreatywny strój.
 • Wspólne malowanie - mając pod opieką dziewczynki, które uwielbiają rysować, najprostszym zadaniem będzie wręczenie im kredek lub farb wraz z kolorowankami. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać, ponieważ szybko będą powstawać piękne prace.

Zabawy i gry dla chłopców

Jeżeli chcą Państwo wymyślić jakieś ciekawe zabawy dla chłopców, to warto wybierać gry ruchowe. Na pewno chłopcy wykazują się bardzo dużymi pokładami energii. W związku z tym raczej nie będzie można uzyskać chwili spokoju, gdy będą mieli rysować lub układać puzzle. Zazwyczaj mali chłopcy lubią ruch, dlatego wszystkie zabawy z nim związane będą mile widziane.

 • Rzucanie papierowymi kulkami - jak już wcześniej wspomniano, gry i zabawy dla dzieci w domu wcale nie muszą wymagać wielu zabawek oraz akcesoriów. Przede wszystkim do tej zabawy potrzebne są stare gazety lub kartki papieru. Wystarczy je pognieść w taki sposób, aby utworzyły papierowe kule. W ten sposób można się nimi obrzucać co przyczyni się do ogromnej radości.
 • Przejście przez tor przeszkód - zastanawiając się nad tym, w co się bawią małe dzieci, warto mieć na uwadze to iż każdy maluch lubi używać swojej wyobraźni. Dlatego, jeżeli stworzą im Państwo prawdziwy tor przeszkód i powiedzą, że mają go przejść, nie wpadając do „rzeki”, to maluchy będą wniebowzięte. Do toru przeszkód nadawać się będą wszelkiego rodzaju poduszki, pudełka, stołeczki, ale również złożone koce, czy też zabawki, które mogą imitować most na rzece.
 • Przenoszenie piłeczek pingpongowych - wystarczy wyposażyć się w jedną piłeczkę pingpongową, aby wymyślić doskonałe zabawy z dziećmi. Piłeczkę można przenosić między innymi dmuchając w nią, wkładając do łyżki od zupy, czy też w chochli. Pomysłów może być wiele. Dzięki temu mali chłopcy będą uczyli się skupienia.

Gry dla dzieci w domu

Wszystkie powyższe gry i zabawy są w dużej mierze uzależnione od kreatywności rodziców i samych dzieci. Jednak opiekunowie nie zawsze są w stanie trafić w aktualne samopoczucie malucha, który jednak może wykazywać się nieco mniejszym zainteresowaniem wobec proponowanych zabaw. W takich okolicznościach świetnie sprawdzą się różne gry planszowe. Ważne jest, aby planszówki były dostosowane do wieku dzieci, ponieważ ich instrukcje muszą być jak najbardziej czytelne dla maluchów.

Wśród gier dla dzieci znajdą się również interaktywne zabawy. Nie ograniczają się one wyłącznie do planszy, pionków, a także kostki do rzucania. W przypadku niektórych gier trzeba coś złożyć, odłożyć na swoje miejsce czy też zmontować. W związku z tym dzieci będą uczyć się nie tylko skupienia, ale również logicznego myślenia. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj gry się Państwo zdecydują, one i tak będą naprawdę szczęśliwe wtedy, gdy spędzą czas z całą rodziną.

Prosimy wpisać ciąg liczbowy w następujące pole.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.